ליצירתיים בלבד – המקצועות שיאפשרו לכם לבטא כשרון יחודי

איזה מקצוע לא יכבה אותי?” זו היתה השאלה של נגה, בחורה בת 21, אומנותית במיוחד שרוצה לעסוק בתחביב שלה, אבל גם להתפרנס. לשאלה הזו הצטרפו עוד שאלות לגבי מקצועות שמאפשרים לאנשים לבטא כישורים ייחודיים במסגרת העבודה, כמו גם שאלות לגבי מקצועות יצריתיים באופן כללי.

אז כדי לעשות סדר דבר ראשון צריך להבין שיצירתיות היא מושג כללי, שמתייחס לאנשים בעלי יכולת להמציא ולפתח רעיונות מקוריים. אין לזה קשר בהכרח לכישורים אומנותיים. יצירתיות בפני עצמה יכולה לבוא לידי ביטוי בכל מקצוע, כחלק מפתרון בעיות סבוכות או עבודה בגישה שונה מהמקובל. לא מפתיע שגם רואי חשבון ועורכי דין שאוהבים את המקצועות שלהם (כן, יש כאלה) מרגישים שהם יצירתיים בעבודה שלהם. מהנדס שיוצר משהו, מכני ככל שיהיה, מבטא יכולות יצירתיות משלו.

אבל מה עם אנשים שרואים את עצמם כבעלי כשרון באומנות נטו? ולא יכולים לעסוק במשהו שהם ירגישו שמכבה להם את היכולת ליצור?

מי שיש לו נפש אמן אבל רוצה לעבוד באיזושהי מסגרת, יש לא מעט אפשרויות

גרפיקאי – גרפיקאים אחראיים על כל הנראות של רוב המוצרים, בין אם מוצרי תעשיה או מוצרים דיגיטליים. בימנו כל תוכנה ובוודאי כל אתר או אפליקציה צריכים מעצבים, כך שכבר שנים מקצוע UI/UX הוא אחד המקצועות הנדרשים בשוק העבודה.

אדריכל – מקצוע לבעלי כשרון, שדורש למידה ממושכת ומאפשר גם עיצוב אבל גם עבודה שנוגעת בהיבטי בניה מורכבים נוספים,ולפי גולשי MyRole מתאים למי שאוהב את התחום מאז ומתמיד. אדריכל נוף הוא מקצוע בפני עצמו שנוגע יותר לתכנון אזורים פתוחים עד כדי שכונות שלמות. עיצוב פנים הוא מקצוע שדורש הכשרה קצרה יותר ועוסק רק בחלל הפנימי. למי שרוצה לשלב עיצוב פנים עם קצת ראיה עסקית, עיצוב נקודות מכירה יכול להיות תחום מעניין.

מה עם אופנה? אז כמובן מעצב אופנה  למשל הוא מקצוע שאפשר להשתלב בו גם כשכיר, על אף שאין היצע משרות גדול יחסית. תעשיית האופנה מצמיחה גם מקצועות נלווים כמו מומחה סטיילינג, נשמע נחמד כל עוד לוקחים בחשבון שאלו מקצועות חופשיים ובעיקר חדשים.

טיפול באומנויות – אנשים בעלי אוריינטציה טיפולית אבל עם אהבה עצומה לאומנויות מסוגים שונים יכולים להשתמש באומנות ככלי טיפולי (אומנות חזותית, אומנויות הבמה, מוזיקה ועוד).

קופירייטר – היום כבר נקרא איש תוכן. תעשיית הפרסום ככלל מתבססת על הרבה ויזואליזציה מצד אחד ותוכן מצד שני, כך שהרבה אנשים עם יכולת אומנותית, כולל כתיבה, מוצאים את עצמם בתעשיית הפרסום במחלקת קריאייטיב.

איך שכחתי תקשורת? בעולם הקולנוע והטלויזיה – תסריטאים, במאים, עורכים וכמובן שחקנים יכולים להשתלב בתחומים אומנותיים מגוונים. מאז עידן הyoutube יש פריחה להרבה מהמקצועות האלו, שבעבר היו תלויים רק בהפקות גדולות.

האפשרויות רבות ומגוונות לעיסוק במקצועות בעלי אוריינטציה אומנותית גם בשוק העבודה, ולא רק באופן עצמאי. דבר אחד צריך לזכור – בסופו של דבר עבודה מתבצעת מול לקוח וכך גם מדדי ההצלחה. הרבה אנשי קריאטיב צריכים להחזיר למגירה רעיונות מדהימים, הרבה גרפיקאים זורקים סקיצות מרהיבות כי ללקוח זה לא התאים. תשאלו מעצבים מכל סוג, הצרכים של הלקוח (או השיגעונות שלו) קובעים את מהלך העניינים בעולם האמיתי.

בכל זאת, טוב לדעת שאפשר לבטא כישרון שניחנתם בו, ובעיקר תהנו מהעובדה שאתם פחות או יותר יודעים מה הכוון שלכם. לעוד רעיונות כנסו ל MyRole  לאזור “מקצועות העיצוב”.

נסיים בציטוט ששמעתי פעם (של דורתי פרקר במקור) – “היצירתיות מגיעה כשהמוח הכי חופשי והעיניים הכי ממושמעות.” מאחלת לכם שתצליחו לבטא את הכשרון שלכם באיזו מסגרת שלא תבחרו.